Serwisy Medforum

Szkolenie:Zaparcia

  • Liczba pytań:3
  • opublikowano:24-04-2018
  • ostatnia aktualizacja:01-03-2021

Dziewczynka 5 letnia, eutroficzna, z prawidłowym rozwojem psychoruchowym, bez przebytych poważnych chorób, bez alergii, z powodu choroby matki od 3 miesięcy pozostająca pod opieką dziadków, nie uczęszcza do przedszkola. Dotychczas z dobrym łaknieniem, bez zaburzeń defekacji. Bardzo tęskni za matką, zaczęła mniej jeść, a dziadkowie chcąc uzupełnić dietę dziecka godzili się na spożywanie słodyczy i słodkich napojów zamiast właściwych pokarmów.

Od 2 miesięcy dziecko ma zaparcia, stolec oddaje raz w tygodniu, twardy, skąpy, skarży się ból brzucha, podczas oddawania stolca płacze, dwa razy na powierzchni stolca widoczny ślad świeżej krwi, a w ostatnim tygodniu babcia zauważyła pobrudzoną kałem bieliznę. Martwiąc się o stan zdrowia wnuczki zgłosiła się do lekarza POZ. Z wywiadu od babci uzyskano informację, że dieta dziecka jest nieprawidłowa, z małą ilością właściwych pokarmów, dziecko nie je warzyw, owoców, spożywa nadmierną ilość słodyczy przemysłowych, wypija ok. 500 ml dosładzanych soków, dużo czasu spędza przed komputerem i telewizorem. W badaniu przedmiotowym lekarz stwierdził wzdęty brzuch z wyczuwalnymi masami kałowymi w lewej połowie jamy brzusznej, okolica odbytu bez cech stanu zapalnego, bez szczeliny, masa ciała dziewczynki na poziomie 25/50 centyla (z danych z książeczki zdrowia wynikało, że nie chudnie).

Lekarz zlecił wykonanie morfologii krwi z rozmazem, poinformował opiekuna o zasadach prawidłowego żywienia, zalecił dietę odpowiednią do wieku dziecka ze zwróceniem szczególnej uwagi na dużą zawartością warzyw i owoców, wypijanie co najmniej 1,5 l wody na dobę, rezygnację z codziennego spożywania słodyczy, włączył lek przeczyszczający w dawce odpowiedniej do masy ciała dziecka, poprosił dziadków o redukcję czasu spędzanego z urządzeniami mobilnymi i zwiększenie aktywności fizycznej oraz kontrolę za tydzień. Zaproponował również konsultację z dietetykiem. Wytłumaczył opiekunom brak wskazań do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku niedoczynności tarczycy, alergii czy celiakii, gdyż na podstawie uzyskanego wywiadu i badania przedmiotowego można rozpoznać zaparcie, czyli czynnościowe zaburzenie przewodu pokarmowego. W czasie kontrolnej wizyty ocenił morfologię krwi (w normie, bez cech niedokrwistości), w badaniu fizykalnym brzucha nie stwierdził zalegania mas kałowych, dowiedział się od opiekunów o poprawie łaknienia oraz wypróżnień (w ostatnim dniu dziecko oddało 3 luźne stolce), zmodyfikował dawkę leku przeczyszczającego i wyznaczył kolejną wizytę za 4 tygodnie.

Pełna treść dostępna tylko dla zalogowanych użytkowników

Serwis ForumDlaPoloznych.pl jest miejscem TYLKO dla POŁOŻNYCH.

Jeśli nie posiadasz jeszcze konta, możesz je założyć wypełniając formularz rejestracji.

Jeśli posiadasz już swoje konto, zaloguj się używając poniższego formularza.

Serwis ForumDlaPoloznych.pl dla położnych to:
  • Największa baza szkoleń i testów online
  • Kalendarz konferencji
  • Forum
  • Punkty edukacyjne izb lekarskich

Zarejestruj się już teraz i korzystaj z dodatkowych opcji w naszym serwisie!